Nastává čas zrušit úřad presidenta státu
Do prvního kola volby presidenta schází 6 týdnů a z médií se zdá, že není důležitějšího tématu v naší kotlince. Nebýt drahého plynu a elektřiny, bylo by to nejspíše už k nevydržení.
„A přitom je to taková blbost“, řekla by Simona Stašová v Pelíškách.
Tradice presidenta České/Československé republiky byla založena na principu uctívání tatička Masaryka, které přežilo období nacistické okupace i bolševického panování. V období husákovského temna, které si ještě většina z nás pamatuje, byla funkce presidenta silně sekundární, daleko za generálním tajemníkem ÚV KSČ a nejspíše i ostatními členy této „rady moudrých“.
Václav Havel byl nepochybně významnou osobností, k níž bylo vzhlíženo v podobném duchu jako k otci zakladateli republiky. Posledních 10 let našich dějin ukazuje těžký dějinný omyl přímé volby hlavy státu, která byla tou naštěstí dosluhující využita k politickým machinacím, presentaci hyperega, de facto privatizací této funkce s výhodami pro satrapy okolo ní. Je smutnou skutečností, že se prakticky po celý její mandát nenašel politik, silná osobnost, která by Miloše Zemana odkázala do patřičných mezí, striktně vymezených Ústavou.
V současné době se na obrazovkách, v rozhlase a dalších médiích presentují jedinci, kterým jsou kladeny mnohdy zcela nesmyslné otázky na řadu věci, i když je jasné, že z podstaty funkce hlavy státu na některé z nich nemohou mít absolutně žádný vliv,
Funkce vrchního velitele armády je jakýmsi pozůstatkem dob minulých a jen představa Miloše Zemana v generálním štábu Armády ČR během bojů na našem území patří pouze do silvestrovského vysílání. Jmenování vlády (jejíž ustavení je výsledkem voleb a nemůže být ovlivněna nějakým rozmarem), Miloš Zeman prováděl dle vlastní úvahy, nikoli dle stávajicí politické situace, mnohdy proti duchu Ústavy. Jmenování profesorů odložil jako zbytné břímě do gesce ministra školství. Z Hradu udělal další mocenské centrum, jehož mnohé postoje šly přesně proti linii vlády České republiky.
Kandidáti, z nichž někteří jsou opravdu bizarní figury, zažívají svých pár minut či spíše hodin slávy, i když je zřejmé, že šanci mají tak 2-3 z nich a zbytek je do počtu. Média se předhánějí v předvolebních odhadech a kreslí stoupající či klesající křivky. Prostý lid pak marně hledá nějaká relevantní kritéria pro svou volbu. Budu volit ženu, protože je žena, budu volit generála, protože je to pěkný chlap, budu volit Babiše, protože nekrade (toto všechno autor článku slyšel na vlastní uši). Zatím jsem neslyšel, že by byl někdo atraktivní pro volbu z důvodu striktního dodržování funkcí vymezené Ústavou.
Moderní společnost podobnou funkci nepotřebuje. Zrušením této funkce by se nestalo vůbec nic, ušetřili bychom čas a hromadu peněz. Média by – snad – řešila důležitější věci, které se týkají opravdu nás všech.
Možná je čas, aby se poslanci nad existencí presidenta aspoň zamysleli.
Zrušení by možná vychýlilo, byť vratkou, rovnováhu. To nevíme, vo by se stalo. Já jsem zastánce tradic, raději bych byl pro funkci zachovat. Jen bych vrátil tu volbu zpět, kde kdysi byla. Myslím si, že přímá volba není správná cesta. Hezký den Tomáši a díky za zamyšlení
Já bych byl pro obnovení konstituční monarchie. Samozřejmě že nějaký potomek Habsburků nepřipadá v úvahu, protože u nás s mohl král volit, nebal-li jiný nástupce.
Mezi potomky české šlechty by se dalo hledat, co byste říkal Tomáši Czerninovi?
Tak to už jdete trochu dál v těch tradicích 🙂
Bylo by zajímavé udělat průzkum, co na to lidi. Nakonec několik menších států má monarchu a neřekl bych, že to tam funguje hůř, než u nás. Ovšem, je tam také trochu jiný lid.
A co byste říkal Czeninovi?
S ohledem na angažmá jeho dávného příbuzného na straně České konfederace, mohl bych přimhouřit jedno oko.
Dobré ráno Tomáši. Já občas lehce ironicky říkám , že by nám na Hradě slušel Habsburk… Vzhledem k tomu, že princ následník nás sice má rád, ale šťastnej je v kokpitu závodního speciálu… Asi to neklapne. A vážněji… Co zkusit tu roli prezidenta naplnit, ne ji zrušit ? Bez prvoplánového buranismu Zemana, či sofistikovanější verze Klause…. ? Je to na nás.
Jasně, respektuji Tvůj názor. Nicméně, opravdu si myslím, že je to svým způsobem anachronismus (a to píšu bez ohledu na to, kdo tam je a kdo tam přijde). Pokud se zamyslíme nad skutečnými pravomocemi hlavy státu (tedy ne nad těmi, že může v rádiu mluvit sprostě, beztrestně urážet kohokoliv a vést svou soukromou zahraniční politiku), tak jich moc není a daly by se převést jinam.
Jasně že ano… No, uvidíme, kdo tam usedne. Každopádně by část pravomocí přenesená třeba na předsedu Senátu, zvýšila jeho prestiž i případnou účast ve volbách….
🙂 Nedávno mi tady došlo, že výlevy paní Jary na mou adresu zapříčinila nejspíš skutečnost, že již delší čas odtržená od běžného používání mateřštiny nerozpozná ironii.
Jsou druhy ironie, ktere beru ve ctyrech jazycich, ale mnohe nechapu, zvlaste ty v diskusich na iDnes, pokud slo o Vas, omlouvam se a to zde mam dva kamarady opravdove mezinarodni „sefy/chef“ kucharske…..o nic nejde, ne vzdy se humor, ironie, ci satira podari pochopit a ja neznam zadne ceske filmy pokud nebyly na mezinarodnich festivalech a obdivuji v diskusich prispevky , kdy nekdo sype z rukavu jednu „hlasku“ za druhou. Ale ted se snazim prelozit Adelcin blog a neco s tim udelat v UN/OSN – tim bych mohla sve chyby zde napravit. Ale musim se priznat, ze mi svatost pana… Číst vice »
Radko, na to jsem uz zapomela, ale Bohacka mam stale rada a svou cestinou a vymluvnosti – bys byla na Hrade mnohem lepsi, nez ti dva posledni. My se tady pochopitelne dohadujeme a jsme zvedavi, jak to ve dopadne. Nas cesky konzul nam byl nedavno predstaven a je jedinecny!!
Hodnotit slovenskou politickou scénu si netroufám, vím, že se to tam teď dost mele, ale nevím, who is who. Paní Čaputová je dle mého názoru skvělá žena na svém místě a Slovákům jí od prvního momentu instalace závidím při pohledu na náš Hrad. Právě proto, co píšeš – že se presidentské volby stávají subjektem úvah kohkoliv, mnohdy presentovaných jedinci, kteří si nevidí na špičku nosu – je na místě úvaha, jestli tak nějak neodlehčit systému, který se potácí od voleb k volbám a na ostatní už nezbývá čas. Václav Havel, kterého oba milujeme, byl hlavou státu v přelomové době, kdy… Číst vice »
Promiňte, Radomíro, ale nemohu se nezeptat. Dokážete vůbec fungovat jako blogerka, aniž byste soustavně na někoho neútočila, nedehonestovala, neponižovala a nenazývala nepatřičnými výrazy? Čekal jsem něco k věci – a místo toho? Nemalá část příspěvku o „blbech“. Jaký smysl má psát v článku o zrušení postu prezidenta o Nožičkovi, Lhotské, Větvičkovi a Bartoňovi, kteří na BS ani nepůsobí? Opravdu si myslíte, že tito autoři tak zásadním způsobem ovlivňují veřejné mínění? Že je zapotřebí v článku, který si zaslouží věcné reakce, se právě o nich v diskusi zmiňovat? Lidé Vámi jmenovaní, byť v plurálu a s malým počátečním písmenem, jsou ve svobodné společnosti daní za svobodu.… Číst vice »
A jste tedy pro zrušení úřadu prezidenta nebo ne?
Že se pořád pletu někam, kde nejsem součástí dialogu? Pozoruhodné. Netušil jsem, že internetová diskuse na BS je jenom pro někoho. Zase jsem o něco chytřejší. Mizím do ústraní. Nerad překážím.
„Funkce vrchního velitele armády je jakýmsi pozůstatkem dob minulých“ – no, to opravdu není… Funkci vrchního velitele ozbrojených sil mají prezidenti téměř všech států, namátkou USA, Francie, Itálie, Finska atd.; v Německu je vrchním velitelem kancléř/předseda vlády. A mimochodem, generála Pavla budu volit i proto, že je to pohledný chlap, protože reprezentace státu zahrnuje i toto kritérium, ale zejména proto, co za třicet let svého aktivního života dokázal, ať již v přímém bojovém nasazení nebo ve vojenské diplomacii: Česká republika nemá mnoho takto mezinárodně uznávaných a zkušených osobností – mezi současnými prezidentskými kandidáty nikoho. A jeho minulost? Všichni vojáci Varšavské… Číst vice »
Nijak s Tebou nepolemizuji ohledně Tvé volby hlavy státu, o tom článek není.
A pokud je Miloš Zeman vrchním velitelem armády (totéž tedy i další), pak je to nesmysl, protože tím je – a to snad uznáš – náčelník generálního štábu. Ten vede operace, případně řidí obranu. President na to opravdu nemá pouvoir.
1) Reagoval jsem na tvou větu „budu volit generála, protože je to pěkný chlap“, kterou jsi kvality generála Pavla zúžil na tu jedinou, nejméně důležitou.
2) Funkce prezidenta jako vrchního velitele ozbrojených sil je dána ústavou, ne tím, kdo je zrovna prezidentem. Vrchním velitelem je tedy prezident, nikoliv NGŠ – jejich vztah by ve firemním prostředí byl předseda představenstva a výkonný ředitel.
Jak snadno zjistíš z textu blogu, nejde o můj názor, ale o zaslechnutý hlas z lidu. Předpokládám, že mne znáš natolik dobře, abys věděl, že podobná kritéria pro mne nejsou zásadní.
K tomu druhému. Já samozřejmě vím, že je to dáno Ústavou. Nicméně možná uznáš, že je to svým způsobem pitomost, neboť ve válce rozhoduje voják, nikoli civilista, jaké budou operace apod. Ty jako znalec II. sv. války jistě víš, že pokud by se kaprál Hitler nemíchal do vojenských operací wehrmachtu, výsledek by byl nejspíše jiný (čímž samozřejmě neříkám, že nejsem rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo).
GEnerál Pavel má být pohledný chlap? Pro koho?
Tak v zásadě ano. Pouze pár připomínek: Prezident v Československu a potažmo v Česku byl a je také jistou náhradou i za dlouhou tradici českých králů a knížat. Tradice nelze podle mne tak jednoduše zahodit. Je jisté, že prezidentem by mohl být i kdosi, kdo by měl z ústavy pozici státem placeného vrchního notáře (podepsal by to, co by se mu předložilo, ale mohl by to z morálních a etických hledisek komentovat (pouze komentovat!) – to je někdy dost významná věc, která ovšem požaduje skutečnou osobnost). Jinak by prezidentské funkce mohl plnit např. předseda Senátu ČR. Tady by ale mohl… Číst vice »
V některých menších státech přesto funguje. Kdežto presidentování těch našich posledních dvou – no nevím, nevím.
Předpokládám, s ohledem na vaše příspěvky výše, že máte na mysli obnovení monarchie. Můj názor je, že je to anachronismus, který nic neřeší. Víte, pan doktor Vodvářka cvičně zauvažoval o možnosti zrušit funkci prezidenta a někteří už tady přemýšlejí, jak vyhnat čerta ďáblem. Vždyť vy monarchisté byste se ani neshodli, kdo že tím králem má být – Habsburg, Lobkovicz, Schwarzenberg, Czernin, Sternberg? Nakonec by vám lid zvolil králem Zemana, Babiše nebo největšího vlastence českého Okamuru a nebylo by to jen na 5 let. Nebo by se tu vynořil nějaký ten Mikuláš z Husi nebo Jiřík Poděbradský (Jiřík Paroubek?) a řekl… Číst vice »
Monarcha ovšem není volen lidem právě z důvodů. které jste uvedl. Viz např. Jiří z Poděbrad. Byl zvolen sněmem šlechticů. I to je ošidné, viz volba Fridricha Falckého. A u nás – volba Klause parlamentem. Kníže Lichtenštejnský by byl dobrý tip. Já sledoval trochu Tomáše Czernina, u něhož by jeho manželka rakouského původu mohla navodit opětné sloučení s Rakouském. Hi! Czernin by se ovšem hodil i na presidenta, ale nějak se mu do toho nechce. Nedivím se. Stačí, že dělá místopředsedu senátu, viz https://www.senat.cz/senatori/index.php?par_3=301 Já k monarchistům nepatřím, jen se mi takové řešení jeví v současné situaci jako možné. Lid… Číst vice »
Nevim jak jste sledovali v CR celou dobu priprav k Brexitu, kralovna, ktera se nema michat do politiky, tentokrat udelala chybu, nedrzela usta. Protoze Kanada stale patri do Commonwealth – pokud byste denne cetli zdejsi noviny, dozvedeli byste se, ze az generace tech, kteri prezili WW2 nebude, zrejme i vystoupime z Commonwealthu, ono to stoji mozna vice $, nez ucast v NATO, bez ktere by asi nikdo z nas nechtel byt.