Ataman Kelin: Současné Rusko je mrzák
Rozhovor s Alexejem Kelinem v týdeníku Hrot by si měl přečíst každý, hlavně Ti, kteří ve své nekonečné nevědomosti a zabedněnosti vidí na Putinové říši něco pozitivního. Nic takového však neexistuje.
Historik a publicista Alexej Kelin žije v Česku a je synem kozáckého atamana, který ze své rodné země utekl před bolševickou lůzou. On sám je nyní také atamanem Vševelikého vojska donského v zahraničí. Rusko zná velmi dobře a o mluví o něm jako zločineckém systému. Z rozhovoru s ním vybírám krátký úryvek.
Čím to podle vás je, že se Rusko takto proměnilo a z Putina se stal diktátor?
Putin je neúspěšný, tak používá to, co jako důstojník KGB ovládá. Lidé okolo Putina neumějí budovat ekonomiku, neumějí řídit stát, promítá se u nich více než stoletá zkušenost, že režim musí být totalitní, pod přísnou kontrolou a s centralistickým řízením. Hlavně žádná vlastní iniciativa. To samozřejmě vede k velké neefektivnosti. Putin celé roky postupně přitvrzoval a ve svém autoritářském režimu, který je už velmi blízko absolutní totalitě, vytvořil prostředí, kde se mu lidé z jeho okolí bojí říct cokoli, co by nerad slyšel.
A co ruská společnost?
Všude jinde vzniká střední vrstva z nejtalentovanějších lidí, kteří podnikají, vytvářejí hodnoty, díky čemuž pak bohatne celý stát. V Rusku je něco takového absolutně nepřijatelné. Tam se nestaví na vzdělání, výsledcích práce, ale na absolutní loajalitě k nadřízeným. Je to princip, který se uplatňoval už za cara. Západ to ale věděl, respektive kdo chtěl, ten to věděl.
To jsou zlatá a pravdivá slova. A co se týče údajně vysoké podpory Putina v ruské společnosti, tak to s ní nebude tak horké. Jak připomíná nejen pan Kelin, ale i mnozí další Rusové, tak všechny průzkumy, volby a statistiky jsou v Rusku zfalšované a nedá se jim věřit. Podle profesora Andreje Zubova se osmdesát procent Rusů o politiku absolutně nezajímá a jsou rádi, že přežívají. Ono v Rusku s běžnými platy v přepočtu osm až deset tisíc korun měsíčně a důchody čtyři tisíce korun měsíčně, je to docela umění. Dále osmnáct procent Rusů nevěří, že se na současném systému dá něco změnit a zbývající dvě procenta jsou oligarchové, kteří pro své bohatství udělají všechno, lžou, kradou i vraždí.
Alexej Kelin popisuje i osobní zkušenosti s Rusy. Když čeští historici požádali ruskou stranu o otevření archivů kvůli osudům tisíců Čechů odvlečených do gulagů, tak se dočkali odmítnutí. Prý je lepší se bavit o českém pivu.
Pro pochopení šílené reality současného Ruska je třeba o něm mluvit s lidmi, kteří jej dobře znají. A k ním Alexej Kelin patří. Dokonce se dvakrát osobně setkal s Putinem a přiznal, že jako mnozí jiní mu naletěl. že má zájem na změnu Ruska k lepšímu. Pak pochopil, že Putinovi na obyčejných Rusech vůbec nezáleží, ale jde mu pouze o moc. Není hanbou si přiznat omyl, ale hanbou je v omylu zůstávat i přes fakta, která svědčí o opaku.
Nevěřící Tomášové byli, jsou a budou. Bohužel! Ti dříve nevěřili zprávám o poměrech v nacistickém Německu a koncentračních táborech i přes výpovědi očitých svědků. „To přece není možné ve dvacátém století, takové hrůzy,“ říkali, A to stejné sorta lidí na Západě pochybovala i za komunistů. Výpovědi uprchlíků o zločinech komunistických režimů považovali za nevěrohodné a přikrášlené. A v současnosti ti samí jedinci zase hltají báchorky z Ruska, věří lžím, a odmítají brát vážně výpovědi Rusů, kteří z Ruska utekli před zločineckým a mafiánským putinovským režimem. Proč to tito lidé dělají? Někteří asi z hlouposti, jiní jsou placeni Kremlem a vědomě šíří jeho lživou propagandu. Obojí však slouží velkému zlu a se zlem se kompromisy nedělají.
Dokonce mám pocit, i ta malá vymírající partička bolševiků pod vedením fysicky málo přitažlivé Marty Semelové to ví. Přiznat si svůj celoživotní omyl umějí jen opravdoví zralí jedinci.
Rusko bylo, je a nejspíše ještě dlouho bude zaostalou zemí, kde panuje byzantský systém vládce, který je zcela mimo jakýkoliv zákon. Budiž miliónkrát prokleta ta leninova mršina, která, pokud byla naživu, změnila systém, který měl našlápnuto k demokracii.
Já jsem Tomáš a věřím tomu. Ať si Rusko klidně třeba shnije, ale ať si své problémy nechávají doma a nesnaží se je exportovat.
Diky za clanek, jmeno a osbnost jsem neznala a diky ceske i anglicke wiki jsem si konecne neco o nem precetla.
Zvlaste video s pani Tacheci na mne silne zapusobylo:
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=alexej+kelin+wikipedia#fpstate=ive&vld=cid:5d66ba9f,vid:DcNZMwgoihE