Odbory chtějí řešit krizi likvidací živnostníků
Platit krizi musí všichni ostatní, hlavně podnikatelé, ale nikoliv my. Tak by se daly zhodnotit odborářské návrhy k úsporám státního rozpočtu. Nejdřív tedy firmy řádně oškubeme a pak ještě chceme zvýšení minimální mzdy.
Vážené odbory, opět chcete zažít hospody s nápisy „Odborářům nenaléváme“. Koledujete si o to, protože sobecky hodláte přenést řešení krize na ostatní. Nikdo rozumný nebude tvrdit, že vláda Petra Fialy je bezchybná. Jí navrhovaný vládní konsolidační balíček sice není dokonalý, a bude potřeba jej doladit, avšak rozděluje zátěž na všechny obyvatele rovnoměrně. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se ovšem vytasila s návrhem, který má za cíl vytáhnout peníze hlavně z podnikatelů a OSVČ a znesnadňuje tak podnikání.
Velmi problematický je odborářský požadavek, aby vláda vrátila hranici pro využívání paušální daně a povinnou registraci k DPH z 2 milionů korun na 1 milion korun a na stejnou hranici i využití výdajových paušálů, které slouží k tomu, aby drobní živnostníci nemuseli schovávat každou účtenku.
Důvody pro změnu byly zřejmé a logické. Do nedávna platná hranice pro povinnou registraci k DPH byla stanovena v roce 2004, tedy před 18 lety. Za tu dobu se průměrná mzda v ČR více než zdvojnásobila na současných zhruba 39 000 Kč měsíčně. Pravidelně se valorizují i důchody. Když k tomu připočteme stoupající inflaci, tak je jasné, že milion korun v roce 2004 zdaleka není milionem v roce 2023. Proto je důležité, aby se v rámci rovnosti příležitostí valorizovala i tato suma, která pomůže stávajícím živnostníkům a zatraktivní podnikání i pro ty, kteří s ním chtějí začít.
Myšlenka ČMKOS by akorát vedla k tomu, že řada lidí by s podnikáním sekla a na vesnicích by ještě více ubývaly obchody a hospody. Tento krok odborů jde proti zdravému rozumu, to je stejné, jako kdybychom chtěli vrátit platy pracovníků o téměř dvacet let zpátky.
Rovněž návrh odborů na znovuzavedení EET je nesmyslem. Prý by nám to mělo přinést do státní pokladny až 25 miliard korun. To je hausnumero vytažené z klobouku, které nemá reálný podklad. Sám Andrej Babiš kdysi odhadl jeho roční přínos na 14 miliard korun, ale i toto číslo nelze nijak doložit. Zavádět EET, které nemá jasnou podporu ve společnosti, je kontraproduktivní. Znejistilo by to podnikatelskou sféru, přineslo zvýšené výdaje živnostníkům a zatížilo státní správu.
Odbory dokonce předčí vládu v návrhu růstu firemních daní, Zatímco Fialův kabinet navrhuje zvýšení o dvě procenta, ČMKOS rovnou o čtyři. To by ovšem znamenalo jediné, masivní přesun společností do daňových rájů. V tomto kontextu už ani nepřekvapuje požadavek odborových svazů na zvýšení sociálního pojištění pro zaměstnavatele.
Korunu tomu pak odboráři nasadili požadavkem na zvýšení minimální mzdy na 19 500 Kč měsíčně. To už je tragikomedie, člověk neví, jestli se má smát nebo plakat. nejdřív tedy pořádné zvýším firmám odvody a pak po nich budu chtít, aby zvedly platy.
Připadá mne to jako v roce 1947, kdy komunisté prosazovali populistické zavedení tzv. milionářské daně, na řešení tehdy velkého sucha, prý, ať platí bohatí. Tak to jistě, nevím proč by měli problémy řešit pouze schopní, pracovití a úspěšní. Odboráři akorát zbytečně rozeštvávají společnost. Avšak, jak praví staré české přísloví, „kdo seje vítr, sklízí bouři.“
Mě by zajímalo, koho pan Středula representuje, Kolik lidí. Netvrdím, že odbory jsou na nic, ale v čele s tímhle nagelovaným šaškem jsou spíše pro legraci.