Putování po hradech a zámcích část první.

Máme sice některé celoročně otevřené, ale ta hlavní turistická sezona se teprve blíží. I když prostor blogosféry je zaměřen na politické a společenské dění, může to být pro někoho po dobu šesti dílů opáčko, případně tip na výlet.

Pěší turistice moc neholduji,  Tomáš by mě vycvičil do bezvědomí, a tak jsem odkázán spíše na kolo a motorku. Ta vzdálenosti zkracuje nejefektněji.

Svitavy. Moje rodiště a bydliště, a tím i start výpravy.

Nemáme hrad ani zámek, ale za to jedno z nedelších podloubí, ne-li nejdelší, pač se stále přeměřujeme s nedalekou Litomyšlí a městem Telč.

První zastávka hned za humny v Moravské Třebové. Místní zámek je renesanční perla. Expozice nabízí alchymistickou laboratoř i středověkou mučírnu.

Na nádvoří stojí šest slunečních hodin, vytesaných do pískovcových bloků. Pocházejí zřejmě z roku 1558.

Městečko Trnávka, zřícenina hradu Cimburk. Původně pevnost, po třicetileté válce opuštěný. Byl tu nalezen poklad 2500 stříbrných mincí ze 13. století, který je uložen v Národním muzeu.

Jaroměřice. Osada převzala název po jednom z arcibiskupů, Jaromírovi. V chodbách prý dodnes straší bezhlavý rytíř Beštěrenec, což je málo pravděpodobné, protože dnes složí jako mateřská školka a obecní úřad.

Barokní zámek Velké Opatovice od roku 1934 vlastní obec. Byla v něm škola a přistavěla se tělocvična. V roce 1973 část objektu vyhořela.

Po dokončení oprav pod touto zajímavou střechou sídlí Moravské kartografické centrum zpřístupněné veřejnosti.

Konice nejsou až tak známé, ale zaujala mě tématická sekera zaseknutá před zámkem. Uvnitř je u nás největší muzeum seker a sekerek a taky řemesel.

Zámek Šebetov. Svého času letní rezidence členů kláštera Hradisko. Neletnili si zrovna špatně. Dnes slouží seniorům. K procházkám slouží rozsáhlý park.

Nejdříve trochu nejistoty,

ale teď už je to jasné. Bouzov je nejenom vyhledávaný turisty, ale také filmaři. Točilo se to 31 filmů. Jako první v roce 1959 pohádka O medvědu Ondřejovi.

Úsov, druhý článek výletů z oblíbeného kolečka školních výletů. V jeho místnostech a schodištích visí 700 kusů různých parohů.

Javoříčko. I když tématicky příliš neladí, patří pevně do trojkolečka školních výletů Bouzov, Úsov. Nacisté vyhladili obec pár dní před koncem války.

Postavená krabička sirek a samozřejmě Plumlov.

Byl tu desátý sraz velorexů a tak třeba zámecká zabijačka.

A vůbec se tu pořádá spoustu zajímavých akcí.

Čechy pod Košířem. Součástí je rozsáhlá zámecká zahrada s řadou drobných staveb, mimo jiné empírový altán, který sloužil jako ateliér Josefu Mánesovi.

Doporučuji navštívit také obří muzeum kočárů.

K tomu se tu každý rok pořádá kočárová sláva s názvem Josefkol.

Přemyslovský olomoucký hrad. Právě zde vymřeli roku 1406 vraždou Václava III. Přemyslovci. Dominantou areálu je katedrála svatého Václava. Její zadní věž je vysoká 100 metrů.

Náměšť na Hané. Poslední hrabě ho prodal obchodníkovi se železem Františku Ottahalovi opravdu s dvěma t.

Dnes je majetkem města a potěšit se můžete míšenským porcelánem a expozicí dětských kočárků.

Renesanční zámek Velké Losiny. Unikátní je především rytířský sál. Neblahou proslulost získal procesy s čarodějnicemi.

Byl zde natočen i film Kladivo na čarodějnice.

Janovice. Původní gotická tvrz, přestavěná na renesanční zámeček a ve své době ukrývala jednu z největších a nejbohatších soukromých knihoven. Po válce sloužil jako archiv.

Javorník, zámek Jánský vrch. Stojí na skalnatém výběžku a nedá se přehlédnout. Mimo jiné skrývá největší sbírku dýmek ve střední Evropě.

Dobu oběda je třeba dodržovat. Právě přišel jeho čas.

Slezské Rudoltice. Ve 2. světové válce zde sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy a informace byly předávány přímo do Hitlerova hlavního stanu. Později byl v zámku prováděn výcvik Hitlerjugend.

Zámek Linhartovy. Stojí na hranicích. Kolem jedete jak po naši tak po polské straně. Od poslední přestavby v osmnáctém století, je v původní podobě. Je tu umístěna stálá expozice šicích a pletacích strojů, vzácné keramiky, citer, historie četnictva nebo galerii harmonií.

Malebný a státní zámek Raduň. Prohlídková trasa vede i podzemím. K zámku je přilepený lesopark, rybník a sýpka.

Hradec nad Moravicí. Atraktivní zámek s jedním z největších lesoparků u nás. Park je otevřen do okolní přírody.

V zámku pobývala řada slavných osobností, například L. van Beethoven, F. Liszt a N. Paganini.

Stará Ves nad Ondřejnicí. Ojedinělá štuková výzdoba s pozoruhodnou věží. Zámek dnes slouží ke kulturním akcím, jak v interiérech, tak na nádvoří nebo v zámeckém parku.

Karviná zámek Fryštát. Původně empírového zámku měl po roce 1948 osud podobný mnoha jiným. Byl „dostavěn“ sídlily v něm různé úřady. Ke změně došlo hned po roce 1990.

Dnes v něm je expozice šlechtického bydlení a jeho parkem se dostanete až k lázním Darkov.

Slezskoostravský hrad. V důsledku poddolování poklesl o 16 metrů. v roce 1958 na něj byl dokonce vydán demoliční výměr. Dnes je oblíbeným výletním místem, kde se konají různé kulturní akce.

Hrad Štramberk s jednou z nejznámějších věží známou jako Trúba. Slouží jako rozhledna s báječným pohledem do krajiny. Kamarádovi spadl z vyhlídkového ochozu mobil a kupodivu se rozbil.

Žerotínský zámek Nový Jičín. Atrakcí je expozice Nechte na hlavě, která čítá na 600 pokrývek, včetně kolekce pokrývek hlav významných našich osobností, jako například klobouk T.G. Masaryka, Františka Palackého, Jana Nerudy, Petra Bezruče a dalších.

Zámek Hustopeče nad Bečvou byl po roce 1945 zestátněn nyní v majetku městyse. Prošel rozsáhlou rekonstrukci. O víkendech se provádí prohlídka s možnou degustací vín.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Jeho devastaci zahájili Švédové a dorazila ho kasárna a ženská káznice. Během prohlídky lze zhládnout i sbírku gobelínů z místní manufaktury. Část arkády je zasklena.

Zámek Vsetín, je nejstarší historickou budovou Valašska. Životu na Valašku se věnují i expozice. Věž je přístupná jako rozhledna.

Film Kulový blesk a nesmrtelná hláška…Na druhou kolej přijede vlak z Vizovic…Ale mají tu i noblesní zámek.

Vystřdal mnoho majitelů, poslední byli pro svoje němectví odsunuti. Zámek se může pochlubit rozsáhlou obrazovou sbírkou s vzácnými soubory děl nizozemského malířství.

Zámek Slušovice, vybudovaný v dobách vrcholně reálného socialismu jako hotel u dostihové dráhy. V době mé návštěvy opuštěný, nyní nevím.

Nový Světlov. Vystavěný v anglické tudorovské gotice. Byl vypleněn Turky. Jezdil sem Josef Mánes vyučovat dceru majitelky Žofie Haugvicové. Pro veřejnost byl zámek slavnostně otevřen roku 2011. V prostorách se nachází nová hudební a divadelní aréna, hotel a restaurace.

Přílepy. Zámek v majetku obce a nepřístupný. Od roku 1955 do 1985 zde byla vyhlášená porodnice a gynekologická klinika.

Narodily se tu tisíce dětí. Dohromady by to dalo dvacetitisícové město. Jen v roce v roce 1975 se zde narodilo 1095 dětí.  Nejmenší novorozeně vážilo 1 000 gramů a měřilo 36 cm, Největší 5 700 gramů s výškou 59 cm.

Pro dnešek stačilo, ještě dvě zastávky v Přerově

pro město typické a příště valíme dál.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Koukám, že jsi brousil okolo mých držav. Moc pěkný čundr.

Lumír Hrabovský
Lumír Hrabovský
1 rok před

Děkuji za Starou Ves nad Ondřejnicí, žil jsem ve vedlejší Košatce a na zámek chodil do školy. Jenom připomenu, že zámek dnes má novou cibulovitou střechu věže.

Pavel Khail
Pavel Khail
1 rok před

Úžasná galerie. Uvědomil jsem si kolik je u nás úžasných „neprofláknutých“ hradů a zámků. Na př. Hlubokou nebo Karlštejn zná snad každý, ale Úsov, Raduň vidím poprvé. Hradec nad Moravicí mi silně připomíná Holštýnskou bránu v německém Lübecku.

Jana Melišová
Jana Melišová
1 rok před

👍 👌 Super.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial