Jak dlouho ještě budeme likvidovat naše děti?

Náš národ, čítající cca 10,5 milionu obyvatel, má jedno specifikum. Každoročně s bohorovností sobě vlastní zlikviduje mnoho nadaných dětí, které neprojdou příjímacími testy organizace CERMAT

Testy na střední školy jsou založeny na testech společnosti Scio. Ty byly prapůvodně vymyšleny pro adepty americké námořní pěchoty. Pro potřebu mariňáka, který má mnohdy na správné rozhodnutí jen zlomek vteřiny, jde nejspíše o užitečný test, aby mohl v přímé akci přežít nebo svým činem nezpůsobit katastrofu.

Z neznámých důvodů převzala již před dlouhým časem charakter těchto testů i Česká republika. Absolventi 5. či 9. třídy dostanou řadu otázek z matematiky a češtiny, u nichž se nepřepokládá, že zodpoví všechny. Primárně jde o rychlost rozhodnutí, aby jich bylo zodpovězeno co nejvíce, aby adept dosáhl na co největší percentil a tak přeskočil své konkurenty a dostal se na vysněnou školu.

Pokud by se žák setkal s tímto testem zcela poprvé, jsem si jist, že by výsledky byly tristní. Jak uvádějí i lingvisté, řada otázek je málo srozumitelná, řada obsahuje chytáky (vyberte nesprávnou odpověď), Vše je provázeno časovým stresem, který absolutně nedovoluje uvíznout na některé úloze či dotazu, zkusit jej pochopit do hloubky a odpovědět.

Společnost Scio nabízí možnost se s charakterem těchto testů seznámit předem. Samozřejmě, že vše stojí nějaké peníze, podklady, testy na nečisto atd. Podstatou tedy není nějaký objem znalostí, ale „naučit se“ scio testy. Ekonomicky slabší rodiny nemají několik (spíše více) tisíc korun na tyto přípravy a tak je zřejmé, že již v tomto okamžiku může docházet k primární selekci.

Je celkem zřejmé, že děti, které jsou spíše přemýšlivější a pomalejší, budou v těchto testech málo úspěšné, naopak střelci či jedinci, kteří tyto testy „projedou“ v přípravě několikrát (s příspěvkem společnosti Scio), budou mít větší šanci,.

Nabízí se základní otázka, jestli si opravdu naše společnost může dovolit zahodit již v raném věku řadu talentů, kteří neumějí „střílet“, ale jsou schopni originálního pojetí problému. Další otázkou je, proč stát nenechá jednotlivé školy připravit si testy tak říkajíc „na míru“, podle svých představ. Bylo by pak zcela jasné, že na náročnou školu půjdou ti, kteří si věří, kteří umí být svým způsobem originální nejen v přijímacích testech. A naopak, pro méně nadané by byly školy s méně náročným studiem.

Vždy, když je něco nejasné, je nutno zvážit faktor, který se jmenuje peníze. Doufám, že se společnosti Scio dobře daří.

Loading

Subscribe
Upozornit na
guest

15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohuslav Bohuněk
Bohuslav Bohuněk
1 rok před

Komentář je plný zavádějících tvrzení, (možná neúmyslných) lží a motá jablka a hrušky. Jak autor v úvodu správně říká, přijímací zkoušky na střední školy dělá státní instituce Cermat. Soukromá společnost Scio s těmito přijímačkami nemá nic společného a zároveň Cermat se určitě u Scio ničím neinspiroval. Scio, coby specialista na vzdělávání, jako desítky jiných firem i jednotlivců nabízí pro zájemce přípravné kurzy, které rodičům a jejich dětem pomáhají ve zdolání této překážky, kterou český vzdělávací systém (ministerstvo) na ně připravil. Jejich obsah vychází z požadavků, které stanovuje státní Cermat. Věta “Společnost Scio nabízí možnost se s charakterem těchto testů seznámit… Číst vice »

Bohuslav Bohuněk
Bohuslav Bohuněk
1 rok před

To jsou přesně ta jablka a hrušky. Argumentujete 10 let starou citacitací, jenže od roku 2017 přijímačky na střední školy zajišťuje Cermat, s podobou „scio testů“ nemají nic společného, stejně jako s nimi nemá nic společného Scio a tedy ani se selekcí dětí hlásících se na konkrétní střední školy. Patrně jste zaměnil přijímačky na střední školy a tzv. Národní srovnávací zkoušky na vysoké školy, které naopak Scio zajišťuje. Nemají ale podobu povinných jednotných přijímaček, využívají je jen některé školy, pracují s percentilem, na nejrozšířenější z testů Obecných studijních předpokladů se nelze naučit, protože neověřuje znalosti, ale schopnost přemýšlet (podobně jako… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Bohuslav Bohuněk
Alejandro Azamedo
1 rok před

Už když jsem před lety dělal scio na vysokou mi bylo jasné jak na hlavu padlý to celý je. To, že je to pro společnost Scio úžasnej byznys, o tom není nutný pochybovat. V našem školství je spousta věcí k pláči.

jana melišová
jana melišová
1 rok před

A v škôlkach….no česť výnimkám… Jedna riaditelka ZŠ u nás v meste mi hovorila, že hlavne dievčatá na druhom stupni majú po sociálnej izolácii korony úzkostné stavy…

Petr Vaněk
1 rok před

Neznám ty testy, ale myslím, že s ohledem na to, že uchazeči si podávají přihlášky na více středních škol, je správné, aby přijímačky byly jednotné.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 rok před

Stupidnost nekončí, středověk trvá… Vzpomínka více než 15 let stará. Dcera nebyla schopna udělat SCIO testy, neměla šanci se dostat na osmileté gymnázium. Trpí od narození několika disfunkcemi, takže snažit se zkoumat její vědomosti pomocí geometrických obrazců, či posloupností je plýtvání časem. Nezbylo nám jiné řešení, než talentované dítě dát na plně hrazenou privátní školu… Řekl bych, že ne každý si to může dovolit, docela to „bolelo“. Ale děti na prvním místě. Dnes má 2 úplně rozdílné VŠ (státní) a velmi lukrativní zaměstnání. Kdyby tu šanci nedostala, asi by těžko naplnila svoje možnosti a ambice.

Jiří Konrád
Jiří Konrád
1 rok před

Dnes jsem po delší době u ranní kávy nahlédl na blog i-dnes. Zaujaly mě dva články. Shodou okolností s dílny učitelů. Ten první na téma „vláda ČR spoluzpůsobila nenávist vůči Ukrajincům“ nechci vůbec komentovat. Druhý, na téma platů učitelů. 130 % průměru jako garance. Za mě slušný závdavek. Autor se pozastavuje nad tím, že nástupní plat mladého učitele je 22 Tkč, což má do průměru daleko, tudíž vláda lže. Neznám současné nástupní platy, dcera chvíli učila a již před 5 lety měla nástup ca 25 Tkč. Spíš zpochybňuji tu „logiku“, autor zřejmě matematiku neučí a je otázka, jestli by měl… Číst vice »

Hana
Hana
1 rok před

To se mi líbí. Kdo bude tlačit?

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial