Zhrzená pirátská milenka
Je to úsměvné. Pusťte nás na ně! Vláda kmotrů musí skončit! Taková a podobná hesla zaznívala před parlamentními volbami. A po nich bylo vše zapomenuto.
Pak nastala idylka a vládnutí společně s kmotry, jak se vlastně dozvídáme dnes. Piráti to ve společném svazku vydrželi dobré tři roky, než vlastní vinou odešli. A pak to začalo. Najednou se dozvídáme, že např. „Kmotři zůstanou kmotry, i když je natřete na fialovo,“ jak uvedla jedna z představitelek Pirátů Klára Kocmanová. To jako prozřeli až teď? Nebudu komentovat její slovník.
To je jako při rozvodu. Začne se prát špinavé prádlo a začne boj o děti, nebo i majetek. V tomto podání je to boj, nevím o co. ODS s trpným úsměvem tyto výkřiky přehlíží, myslí si svoje. A Piráti vlastně popírají sami sebe. Vypadá to, že tři roky měli koryta a teď, když jim zdroje opadnou, kolem sebe začínají kopat. Je tohle důvěryhodné?
Půvabné je, že všechno vlastně spustila zpackaná digitalizace stavebního řízení. Člověk by tipoval, že právě tady by Piráti měli být silní v kramflecích. A nakonec sám jejich šéf pohořel, a naopak to dobře funguje u „amatérů“ z jiných stran na jiných ministerstvech. Celé to tak ze strany Pirátů vypadá opravdu jen na veselou grotesku. Jenom nevím, jestli se chovají spíše jako odvrhnutá manželka, nebo jako dítě, kterému někdo rozkopal bábovičky na písku. Myslím, že velice výstižně to popsal na Twitteru sám premiér:
1. Měsíce před červencovým spuštěním DSŘ jsme ve vládě i ve vedení koalice diskutovali s Ivanem Bartošem, zda bude systém opravdu funkční. Vždy se nám dostalo odpovědi, že ano.
2. Protože mě již na jaře řada lidí a odborníků upozorňovala na to, že DSŘ není připravené, nabídli jsme Ivanu Bartošovi pomoc. Tu odmítl s tím, že to zvládá, a že žádná pomoc není potřeba.
3. V červenci došlo k spuštění DSŘ. Během následujících dní a týdnů se bohužel potvrdily černé scénáře, na něž byl pan ministr mnohokrát upozorňován, a které vždy odmítal.
4. Během léta a září proběhlo mnoho jednání (na vládě, K5, K15), na nichž se probíraly problémy funkčnosti DSŘ. Vždy jsme byli ujišťováni, že problémy se řeší a opraví. Nejprve do konce července, pak do konce prázdnin. Nestalo se. A nakonec jsem už ani nedostal konkrétní odpověď na to, kdy bude systém plně funkční.
5. I proto jsem požádal IT experty z dalších resortů (MPSV, MF, MD) o to, aby udělali analýzu stávajícího stavu. Tu jsme dostali minulou středu a byla s nimi seznámena vláda. Závěry analýzy byly zdrcující. Ukázalo se, že DSŘ není funkční, a k jeho opravě budou potřeba měsíce a další peníze.
6. I proto jsem včera pozval Ivana Bartoše, abychom jednali o dalším postupu. Bohužel jsem po této schůzce definitivně nabyl přesvědčení, že pan ministr nebude schopen tyto problémy vyřešit a že si vůbec nepřipouští vážnost situace. Proto jsem se následně rozhodl navrhnout jeho odvolaní z funkce ministra.
7. Se svým rozhodnutím jsem nejprve seznámil Ivana Bartoše, a poté svoje koaliční partnery a samozřejmě pana prezidenta Petra Pavla, který je nyní v USA. Následně jsem o svém rozhodnutí informoval veřejnost. Poté jsem se včera znovu osobně setkal s Ivanem Bartošem na jednání předsedů koaličních stran. Za komentáře snad ani nestojí zpochybňování formální stránky mého postupu a jeho kolegy šířené konspirační teorie, které měly zakrýt problém a jediný skutečný důvod odvolání Ivana Bartoše: jeho neochotu vnímat realitu, hloubku problému a neschopnost ho řešit.
8. Měsíce jsme Ivana Bartoše s kolegy ve vládě hájili v naději, že DSŘ bude plně fungovat. Bohužel se tak nestalo. A to ani po třech měsících od jeho spuštění. Nemohl jsem už na nic čekat. Pokud bych ho neodvolal včera, musel bych ho odvolat dnes, příští týden, či někdy později. Tuto agónii jsem již nechtěl absolvovat. Bylo by to neodpovědné.
9. Být premiérem vyžaduje být schopen přijmout obtížná rozhodnutí, když je to potřeba. Nebyl bych dále schopen vysvětlovat veřejnosti, proč digitalizace stavebního řízení nefunguje, a proč nezjednám nápravu.
10. Nebudu na své kolegy z Pirátské strany teď házet špínu a oplácet jim včerejší výroky. Nebudu klesat na tuto úroveň. Je mi to cizí, neodpovídá to mému naturelu, ani stylu politiky, který prosazuji. Považuji Ivana Bartoše za slušného člověka. To nic nemění na tom, že musí nést politickou zodpovědnost za své manažerské selhání.
Někde jsem zachytil informaci, že to mělo být nejprve odzkoušeno třeba jen v jednom okrese, aby se vychytaly mouchy. Nejspíše si Piráti věřili, což byla fatální chyba
Projev pana Bartoše mne zklamal, protože pokud měl informace o komtrech v pozadí, měl s tím vyjet dříve a ne až v okamžiku, kdy byl – za mne poprávu – vyhozen z vlády ČR
Připomnělo mi to páně Čtvrtníčkovu reklamu na Oskara/Vodafone(volně):“mohli jsme dát dárek v
jen někomu, ale řekli jsme:Ne…“. V tomto případě je to takto: mohli jsme to pos… jen někde, ale my jsme řekli ne: Po..reme to všem… Dělal jsem v IT v 90.letech. To, co se testovalo tehdy (např. zátěžové testy), dnes nikdo neřeší. Piráti posílili obecnou beznaděj… je čím dál těžší zůstávat optimistou… Piráti: RIH (Rest in Hell) 🙂
Po 40 letech práce v informačních technologiích mám pocit, že poslední, co se povedlo bylo přistání na Měsíci a i to programovala žena – brala to jako práci a ne umění.
Problém těchto věcí je, že to netestují laici. Tedy jen odborníci IT, případně profesionální testeři, ale chybí pohled toho posledního uživatele. Ale tak to je už od 90. let. Pořád dokola.